Siz zaten kaliteli müzik dinlersiniz bilirim.

Ama bir de ses kalitesi diye bir durum var babacanlar.

Youtube’da müzik dinlerken bir yerden sonra insan “bu ses niye böyle” diyor azcık da kulak varsa.

Youtubedaki müzikler genelde 128 kbps altıdır. Bu ciddi bir sıkıştırmaya maruz kalarak, kalitesini de epey kaybettiğini gösterir.

Sesin kalitesini belirleyen faktörler içten dışa:

Dijital ortamdaki ses dosyamız -> Ses kartımız -> Kulaklık/hoparlör

Detaya çok girmeye gerek yok, yoksa ona bakarsanız aradaki kablonun niteliği bile sesi etkiler. Fazla takıntıya dönüştürmemek lazım.

Şimdi burada ses kartı kısmı bizi fazla ilgilendirmiyor. Genelde halihazırdaki onboard kartlarımız bize yetecektir.

Fakat hoparlör/kulaklık kısmına gelince, işte onunla biraz ilgilenmek gerekiyor. Üç beş liraya alınan kulaklıklar direkt olarak çöp.

Enn kötü alacağınız kulaklık 20-25 tl civarı olsun, Sony-Panasonic-Philips olabilir. Snopydir Pioneedir bunlar direkt çöp hatta leş.

70-80 lira civarı ayırabilirseniz daha iyi kulaklıklar alabilirsiniz. Bu fiyat aralığında Sennheiser modellerine bakın.

Bu faslı da geçelim.

Geriye dinlediğimiz müziğin sıkıştırılma oranı kalıyor.

Açıp müziği (benim de çoğu kez yaptığım gibi) youtubedan dinliyorsanız çamur gibi bir ses kalitesine alışmışsınızdır. Youtube’da ses kalitesi, video kalitesine doğru orantılıdır. 360p videodaki ses ile 1080p’deki ses bir değildir. Sadece müzik dinlemek için genelde alakasız bir videoya maruz kalırsınız ve bu genelde 360p olur. Daha iyi müzik dinlemek için daha yüksek kalitede video yüklemeleri gerekiyor, bu da boyutu yükseltiyor 5mb müzik için 200mb veri çekiyorsunuz.

Bu yüzden bunun yerine sadece müzik dinleten servisleri tercih etmek gerekiyor.

Seçenekler: Spotify, Deezer, Apple Music, Türkiye’deki GSM operatörlerinin müzik servisleri, Cart Müzik, Curt Müzik ………… bir sürü var

Bunlar genelde paralı olmakla beraber, genelde de saçma ücretlendirmeleri vardır. Yıllık şu kadar ver kullan demezler adama aylık fiyat verirler. Gidip her ay o parayı vermek, her ekstrede onu görmek de insana, özellikle biz Türk insanına koyar. 😀

Bizim ruhumuza aykırı.

Peki ne yapıyoruz? Bu arkadaşlar bizi sömürmek için çeşitli kampanyalar yaparlar. Biz ise bu kampanyaları onları sömürecek şekilde kullanacağız. Fazla uğraşmaya gerek yok sadece 5dk ayırmak yetiyor ve tamamen Türk işi. 😀

Kurbanımız: Spotify.

Spotify Premiumda 320 kbps’dir bu hemen hemen kayıpsız müziktir diyebiliriz. Deneme süresinde böyle bir durum olmamakla beraber, şarkıların arasında zırt pırt uyuz sesli reklamlar çıkar ve insanı hayattan soğudur.

Spotify’da şöyle bir olay var. Kredi kartı bilgilerini ekleyince bunu sisteme kaydedip para çekmeksizin 1 aylık bir premium süresi başlatıyor. 1 ay boyunca para vermeden Premium kullanıyorsun ama 1 ay dolduğu an hesaptan para çekip otomatik yeniliyor. Bu yaptıkları uyanıklıktır ve kesinlikle başarılı olmuştur.

Peki biz ne yapıyoruz? Kontra-uyanıklıkla cevap veriyoruz. Kredi kartımızı ekleyip 29 gün kullanıyoruz. Son gün yenilemeyi iptal ediyoruz. Karttan para çekilmiyor.

Sonra yeni bir hesap açıyoruz (~tahmini 2 dakika) ve başka bir kart ekliyoruz.

(Maaş kartı, maaş veren bankanın kredi kartı, banka kartı özellikli sendika kartı / öğrenci kartı v.s derken çeşitli debit ve kredi kartlarıyla birlikte çoğu kişide bir yıl yetece kadar kart var bundan eminim)

He sizdekiler yetmediyse kaliteli müzikle tanışmamış ananız babanız abiniz ablanız kardeşiniz vardır, onlarınkini kullanabilirsiniz.

29. günde iptal etmeyin unutmayın yeter.

sptf

Hepsi bu kadar.

Premium olduktan sonra şu ayarı da aktif edin:

sptf

(Menu -> Edit -> Preferences -> Müzik Kalitesi)

Artık 320kbps müzik dinleyebilirsiniz.


 

Düzenleme:

5 dakika sonra aklıma bir fikir daha geldi. Şöyle ki mesela fazla kredi kartınız yok, etraftan bulmakla da uğraşmamak için her ay yeni bir sanal kart tanımlayabilirsiniz internet şubesinden. Spotify bunu farklı bir kart olarak görecektir. Muhtemelen verdiğiniz limit sıfır bile olsa sorun olmayacaktır ama deneyin olmazsa 10tl limit verirsiniz.

Evet tek kredi kartıyla sınırsız kullanabilirsiniz bu şekilde. 😀

Teknik Not: Tarayıcıdaki cookielerden tanıyıp kabul etmeyebilir bu yüzden işlemi Chrome Gizli Sekme marifetiyle gerçekleştiriyoruz. Ayda bir modemi resetleyerek IP değiştirebilir veya üye olurken VPN açabilirsiniz. Çareler tükenmiyor.

Dipteki Not: Bu dediklerimin tamamı yasaldır. Etik konusuna gelince; etik midir bilmem ama “müstehak” olduğu kesin.